Diagnoza ADHD u dorosłych
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (zespół hiperkinetyczny, ADHD) i zespół deficytu uwagi (ADD) są zaburzeniami ujawniającymi się w dzieciństwie, a obecnymi od urodzenia. Obecnie diagnozuje się je najczęściej u dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Jednak nie u wszystkich osób nadpobudliwych objawy dostatecznie słabną do wieku dorosłego, przy czym objawem trwającym stosunkowo długo jest niezdolność do dłuższej pracy umysłowej i organizowania jej.
Diagnostyka ADHD i ADD u pacjentów po 18 roku życia jest w naszym kraju nowością, jednak jest jak najbardziej możliwa od strony praktycznej i formalnej. W latach 2021-22 odnotowujemy w Ośrodku Psychosystem liczne zgłoszenia młodych dorosłych studiujących lub pracujących, którzy nie zostali przebadani pod kątem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej czy deficytu uwagi w okresie szkoły podstawowej, a podczas pandemii (nauki i pracy zdalnej) zmierzyli się ze swoim stylem samodzielnej pracy umysłowej i organizacji działania. Niezależnie od nauki zdalnej, osoby dorosłe rozpoczynające samodzielne życie często są w stanie w pełni odczuć swoją niezdolność do skupienia się dopiero, gdy zostały pozbawione struktury w postaci planu lekcji i motywatora w osobie rodzica.
W diagnozowaniu ADHD i ADD uwzględniamy funkcjonowanie pacjenta w dzieciństwie oraz wykluczamy ewentualny wpływ zaburzeń nastroju (depresyjnych) na codzienną motywację do pracy i nauki.
Diagnoza zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi lub zespołu deficytu uwagi wymaga 2 wizyt u psychologa (mgr Katarzyny Zieniewicz) oraz następnie wizyty diagnostycznej u lekarza psychiatry (dr Haliny Kandzierskiej). Po zakończeniu diagnozy proponujemy spotkanie psychoedukacyjne z psychologiem poświęcone omówieniu wyników i sposobom radzenia sobie z zaburzeniem na co dzień.